Czwarta (i ostatnia) wymiana młodzieży

 

Miasto: Bydgoszcz, Polska

Data: 8 - 16 marca 2019

Miejsce spotkania: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6

Adres: ul. Staszica 4, 85-014 Bydgoszcz, Polska

Od 8 do 16 marca ZSO nr 6 gościło młodzież i nauczycieli ze szkół partnerskich z Niemiec, Włoch i Słowenii. Była to już ostatnia, czwarta wymiana młodzieży w ramach projektu Erasmus+ "Speak up, even if your voice shakes". Zwieńczeniem dwuletniej pracy ponad stuosobowego zespołu projektowego był udział w Ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich "Muszkieterowie Słowa".

Przygotowania do konkursu trwały od stycznia, na dodatkowych zajęciach szkolnych i na Twinspace Speak Up Debating Society.

Gościem specjalnym wymiany był pan Miha Andrič, międzynarodowy trener i sędzia debat ze Słowenii, który wygłosił wykład na temat debat i savoir-vivre oraz przeprowadził cykl warsztatów poświęconych budowaniu linii argumentacyjnej. Pani Monika Izbaner poprowadziła zajęcia na temat roli mówców i kryteriów oceniania w debacie oksfordzkiej.

W Muszkieterach Słowa 2019 Erasmus+ i Speak up reprezentowane były przez cztery drużyny narodowe oraz jedną międzynarodową. Wszystkie drużyny poradziły sobie doskonale, a drużyna Gimnazija Bežigrad w składzie Peter Kenda,  Eva Zagoričnik, Urša Štefan i Lea Bernik, o czym informujemy z wielką radością, turniej wygrała. Niezmiernie cieszy nas także sukces drużyny włoskiej, która zajęła czwarte miejsce w składzie Paolo Palladio, Antonio Giulio De Simone, Armando Somma i Emilii Alessandry Di Vuolo oraz uczniów nagrodzonych w kategoriach specjalnych: Patryka Jankowskiego - najlepszego mówcy, Antonio Giulio De Simone - nagroda za największe postępy w sztuce debatowania i Kathariny Kirchner za delikatne i jednocześnie celne oraz dowcipne zbijanie argumentów drużyny przeciwnej. Wszystkim uczniom i nauczycielom przygotowującym zespoły do Muszkieterów Słowa serdecznie gratulujemy!

Pobyt w Bydgoszczy nie koncentrował się jednak tylko na nauce i publicznym mówieniu. Uczestnicy projektu spędzali czas wolny, korzystając z atrakcji naszego miasta. W ramach promocji dziedzictwa kulturowego odbyły się także dwie wycieczki, do Gdańska, Sopotu oraz Torunia. Wysłuchaliśmy koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej, zwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika i Muzeum Toruńskiego Piernika.

Mobilność w Bydgoszczy zamyka nasz projekt, chcielibyśmy więc podziękować wszystkim uczniom i nauczycielom z którymi wspólnie spędziliśmy ostatnie dwa lata. To była niezwykła przygoda i bardzo Wam za nią dziękujemy!