Trzecia wymiana uczniów

 

Miasto: Lublana, Słowenia

Data: 9 - 17 grudnia 2018

Miejsce spotkania: Gimnazija Bežigrad

Adres: Peričeva ulica 4, 1000 Ljubljana, Słowenia

W niedzielę 9 grudnia w Lublanie rozpoczęła się trzecia międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach projektu Erasmus+ "Speak up, even if your voice shakes." Tematem przewodnim spotkania były debaty i dyplomacja.
Uczniowie uczestniczyli w serii wykładów i warsztatów poświęconych debacie oksfordzkiej. Zajęcia prowadzili pani prof. Izbaner oraz pan Miha Andrič, trener klubu debat Gimnazija Bežigrad, który wygłosił wykład na temat budowania argumentacji. Podsumowaniem tej części wymiany była pokazowa debata oksfordzka w mieszanych grupach międzynarodowych.
Bardzo ważnym punktem wymiany były spotkania z przedstawicielami świata dyplomacji. Ambasador RP w Lublanie, pan Paweł Czerwiński i jego małżonka w czasie spotkania z uczniami VI LO i Gimnazija Bežigrad mówili o specyfice pracy na placówce dyplomatycznej, kontaktach polsko-słoweńskich i współpracy międzynarodowej. Uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół partnerskich wysłuchali też rozmowy przy okrągłym stole na temat dyplomacji i jej roli w XXI wieku, w której udział wzięli pan Adam Sadownik, radca Ambasady RP w Lublanie oraz dyplomaci ze Słowenii i Niemiec.
Dla grupy polskiej niezapomnianym przeżyciem był Zachodniosłowiański Wieczór Bożonarodzeniowy na Wydziale Filologii Słoweńskiej Uniwersytetu w Lublanie, a dla całej grupy projektowej gra miejska w Lublanie, wizyta w Planicy Bled, Muzeum Piernika w Radovljicy, jaskini Postojnej i Piran.
Dziękujemy nauczycielom i uczniom Gimnazija Bežigrad za serdeczne przyjęcie, a cały zespół projektowy zapraszamy wiosną do Bydgoszczy.